alergia uczucie pieczenia

Alergia
Czym jest alergia? Zespół reakcji i objawów organicznych, wykazujący nieprawidłową reaktywność wobec jednej lub kilku substancji obcych dla organizmu, nazywanych alergenami. U osób predysponowanych kontakt z alergenami stymuluje system odpornościowy do produkcji przeciwciał, łączących się z poszczególnymi komórkami tkanki łącznej, której cechą jest wysoka zawartość substancji aktywnych (histaminy itd.)
Co dzieje się pod wpływem alergenów? Alergeny mogą wywołać m.in.: rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepuszczalności ich ścian (zjawisko to powoduje przejście płynów z naczyń na zewnątrz, w wyniku czego pojawia się opuchlizna); skurcze mięśni oskrzelowych i zwiększenie wytwarzania śluzu, wywołujące utrudnienia w oddychaniu; skurcze mięśni jelitowych z konsekwencjami, np. biegunką, reakcje typu zapalnego powodują wystąpienie powszechnie obserwowanych oznak: pokrzywki, gorączki siennej itp. Organizm uczulony podczas kolejnego kontaktu z tym samym alergenem produkuje mastocyty, które specyficznie uwalniają substancje aktywne. Efekty mogą być miejscowe (pojawienie się zaczerwienienia na skórze, zwiększenie wydzielania oskrzelowego, zmniejszenie średnicy oskrzelików itd.), ogólne (obniżenie ciśnienia krwi, trudności w oddychaniu itd.) oraz uogólnione (wstrząs anafilaktyczny).
Diagnoza: W większości przypadków diagnoza choroby alergicznej powinna być sformułowana po dokładnym przeanalizowaniu zwyczajów życiowych pacjenta: czasu i miejsca wystąpienia objawów, środowiska, w jakim żyje (skład materiałowy materaca, wyposażenie sypialni itp.), zmian w symptomatologii w ciągu dnia. Z tej analizy wyciągnąć można wnioski pozwalające wyodrębnić alergen odpowiedzialny za objawy alergiczne. Często pacjenci cierpią na formy mieszane, np. trwały katar alergiczny wywołany roztoczami współwystępujący z formą alergii sezonowej na pyłki. Należy zwracać szczególną uwagę przy rozróżnianiu objawów, aby uniknąć przeoczenia jednego z alergenów, czego konsekwencją mogą być zalecenia niekompletne lub tylko częściowo skuteczne. Rzadko spotyka się formy mieszane spowodowane więcej niż dwoma lub trzema alergenami równocześnie. Aby ustalić, które alergeny są swoiście odpowiedzialne za chorobę, wykorzystuje się testy skórne i testy radioimmunologiczne, bardziej złożone i kosztowniejsze. W przypadku objawów sezonowych alergii na pyłki wystarczy wykonać próby odczynu skórnego. Przy stałych objawach alergii na roztocza kurzu w domu i pochodne zwierzęce lepiej skorzystać z reakcji śródskórnej, w której substancja zostaje wstrzyknięta podskórnie odpowiednią strzykawką.
Leczenie: Wyróżnia się trzy sposoby leczenia chorób alergicznych: 1) unikanie ekspozycji na alergen (często dość trudne); 2) przyjmowanie leków ograniczających najpoważniejsze i najbardziej upośledzające objawy; 3) korzystanie ze swoistej immunoterapii, leczenia skierowanego na zmniejszenie wrażliwości za pomocą wstrzyknięć podskórnych, w dawkach stopniowo wzrastających, alergenu powodującego alergię. Szczepionki odczulające są wskazane i skuteczne w wielu formach alergii spowodowanych alergenami wdychanymi (pyłki, zarodniki, roztocza, złuszczony naskórek) lub wstrzykiwanymi (jad owadów). Obok tradycyjnych szczepionek podskórnych obecnie dostępne są wyciągi przyjmowane doustnie. Podanie alergenów w ilościach stopniowo rosnących stymuluje wytwarzanie przeciwciał. Blokują one lub zmniejszają uwalnianie histaminy i innych substancji znajdujących się w mastocytach. Nie eliminuje to alergii, zmniejsza jednak wrażliwość organizmu i z czasem umożliwia kontrolę objawów aż do punktu równoznacznego z całkowitym wyleczeniem. Leczenie to jest raczej długie i zmienia się w zależności od alergenu: od kilkunastu tygodni (podawanie leku co tydzień) do 2-3 lat. Po zakończeniu terapii konieczne jest podawanie podtrzymujące w odstępach 2-6 tygodni, przez okres nawet wielu lat. W wielu przypadkach nieunikniona jest interwencja farmakologiczna kontrolująca objawy alergiczne, które czasami mogą być bardzo poważne lub wręcz śmiertelne. Korzysta się także z leków przeznaczonych do leczenia zaburzeń powodowanych alergią lub zapobiegania im, takich jak leki o działaniu rozszerzającym oskrzela w astmie, leki obkurczające śluzówkę nosa w nieżycie nosa, leki spazmolityczne w kolkach jelitowych, przeciwbiegunkowe, przeciwmigrenowe itp. Wiele leków można nabyć bez recepty, jednak w przypadku reakcji alergicznej zaleca się zasięgnięcie porady lekarza (z wyjątkiem nawrotów corocznych lub sezonowych, kiedy alergia jest już dobrze znana i zidentyfikowana).

Wielka Encyklopedia medyczna Definicja pochodzi z Wielkiej Encyklopedii Medycznej. Jedyna na rynku tak aktualna, bogato ilustrowana, opracowywana pod nadzorem naukowym seria wydawnicza. W 23 tomach, w prawie 10 000 haseł, a także w monografiach, tabelach i zestawieniach przedstawia w przystępnej formie aktualny stan wiedzy medycznej. Jest kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu i lekach oraz zdrowiu i profilaktyce. Pierwszy tom w sprzedaży od 19 stycznia, następne - w każdą środę. Zobacz więcej!
Ból skóry głowy: rodzaje, przyczyny bólu skóry głowy oraz leczenie
Ból skóry głowy to inaczej trichodynia. Objawia się nadmiernym swędzeniem skóry, uczuciem pieczenia, a także wypadaniem włosów. Towarzyszy mu często łuszczenie się skóry. Powodem bólu skóry głowy może być stan zapalny wywołany przez zakażenia grzybiczne, pasożyty, łojotokowe zapalenie skóry, czy zapalenie mieszków włosowych, a także alergia i różnorodne urazy. Nie należy również lekceważyć czynników psychicznych, w tym stresu czy depresji.
Alergia czy przeziębienie? Jak odróżnić alergię od przeziębienia?
Alergia i przeziębienie mogą się objawiają dość podobnie. Niedrożność górnych dróg oddechowych, zatkany noc, katar i uciążliwe kichanie mogą nas zmylić. Jak odróżnić alergię od przeziębienia?
Przewlekły ból gardła: czy to oznaka poważnej choroby?
Przewlekły ból gardła może mieć wiele przyczyn. Od najbardziej banalnych, czyli spowodowanym dłuższym przebywaniem w suchym i zadymionym pomieszczeniu, poprzez choroby wirusowe aż po objawy nowotworowe w gardle lub krtani.

Wirusowe zapalenie gardła: objawy, leczenie
kaszel. Czasem pojawia się też opryszczka oraz zapalenie błony śluzowej nosa i katar (szczególnie gdy zakaziliśmy się rinowirusami). Możemy też mieć ból głowy, zapalenie spojówek, wysypkę, bóle mięśni, uczucie nadmiernego zmęczenia. Ostateczną odpowiedź, co nas zaatakowało, może dać tylko wykonanie tzw

Nieceliakalna nietolerancja glutenu - co to za schorzenie? Jak je zdiagnozować i jak wygląda leczenie?
, uczucie ciągłego zmęczenia, splątanie, biegunkę, wzdęcia, zaparcia, anemię, drętwienie i ból kończyn, osłabienie/omdlenia, pieczenie w przełyku, nudności i wymioty, uczucie przelewania w jelitach, zapalenie języka. Ze względu na dość niespecyficzne objawy schorzenie bywa mylone z innymi chorobami

Suchość pochwy: przyczyny, leczenie
kobietom na co dzień, wywołując nieprzyjemne uczucia swędzenia, szczypania lub pieczenia narządów płciowych. Suchość pochwy to także niebagatelny powód kłopotów w czasie współżycia. W skrajnych przypadkach uniemożliwia nawet odbycie stosunku. Wywołuje ból podczas kontaktów seksualnych, jest przyczyną

Rumieńce na twarzy - kiedy nie są oznaką zdrowia
ich bagatelizować. Rumieniec na twarzy a choroby skóry Zaczerwienienie skóry twarzy może być również spowodowane chorobami skóry, takimi jak na przykład trądzik różowaty . Oprócz rumienia, inne objawy trądziku różowatego to obrzęk twarzy, uczucie pieczenia skóry, a także szorstkość skóry. Rozróżnia

Czerwone oko: przyczyny, objawy, leczenie
często jest wywołany długotrwałą pracą przy komputerze, a także może wystąpić u osób często przebywających w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach. Guzy spojówki - skrzydlik objawia się świądem i zaczerwienieniem oczu, zaburzeniami ostrości oraz uczuciem pieczenia Podspojówkowy wylew krwi

Amarantus - przedstawiciel superfood: właściwości, zastosowanie
przemianę materii oraz usprawnia pracę jelit. Wskazany jest więc w diecie osób borykających się z problemami przewodu pokarmowego, a w szczególności w zespole jelita drażliwego. Z uwagi na niską kaloryczność wspomaga odchudzanie, również dlatego, że daje uczucie sytości z uwagi na wspomnianą obecność

Prebiotyczna pielęgnacja okolic intymnych
higieny intymnej opracowany z myślą o codziennej pielęgnacji stref intymnych u osób ze skłonnością do alergii skórnych. Delikatnie myje, zapewnia długotrwałe uczucie czystości i świeżości. EMULSJA DO HIGIENY INTYMNEJ seria PREBIOTYCZNA PLUS+ Emulsja do delikatnego mycia okolic intymnych, przeznaczona
alergia uczucie pieczenia
Re: Kolpotex, a pieczenie
Podraznienie i uczucie ciepła (powinno być o tym w ulotce) mogą być objawem alergii, co jest nawet dość częste w przypadku globulek antykoncepcyjnych.
piekący język
od kilku miesięcy piecze mnie język. Nie jest to awitaminoza, stomatolog twierdzi, że wszystko jest w porządku pod względem stomatologicznym. Podobno w przypadku alergii język byłby zmieniony, a tak nie jest. Wygląda normalnie, a uczucie pieczenia (obtarcia) wciąż występuje.
Re: pieczenie w nosie
Rzeczywiście dziwne może to być uczucie.Być może to alergia ,Sprób€j płukać solą fizjologiczną,albo zwykłą wodą,zawsze po powrocie do domu,żeby wypłukać to co tam siedzi. -- Gdynia moja miłość..
Re: Proszek do pieczenia
Zamiast sie nim zapchac i pyt > ac zbolalym glosem 'ilez to proszku dodalas do tego ciasta'. Aj tam, zaraz będzie, że zjadł pół blachy i mu ciasto zaszkodziło:) Tak mi się przypomniało, że ja to mam alergię na teściową:) Żeby nie było, jest to uczucie odwzajemnione:)
Re: pieczenie sromu
Droga Agnieszkas2 - dla mnie najgorsze jest to uczucie ucisku. Caly dyskomfort doprowadza mnie do rozstroju nerwowego. Ale - to moze zamiast zameczac Ciebie i innych swoimi objawami, podziele sie tym, co jeszcze sama gdzies znalazlam. Jedna rzecz to taki artykulik - o najczestszych
Re: choroba zwana uczuciem
ja, proszę ciebie, złapałam jakąś paskudna alergie, czy inne świństwo. zsypało mnie tak, że trędowaci by mnie za swoja wzieli. ale mówię ci! uczucie takie palenia. piekło cholerstwo i bolało, że spać nie mogłam. lekarz dał mi maść, prochy i szlaban na słońce. i wiesz co. piaty dzień i minęło. to
Re: Uczucie parzenia w dloniach
ja sama prędzej na coś wpadnę. Alergia u mojego to raczej nie jest. Uczucie mrowienia może być przy cukrzycy, ale raczej u nas to nie to. Stwierdziłam, że to może być brak potasu i/lub magnezu. Odkąd zaczęłam go suplementować + wit D, brak objawów. Teraz czekam czy wrócą czy problem został rozwiązany.
Alergia na fistaszki - zapalenie wszystkich zatok
szyi.Tak jakby na zewnątrz.Odkrylam zaleznosc na fistaszki 4 dni temu.Dzisiaj profilaktycznie chciałam ,,popsikać,, do nosa.Tylko psikacz się zepsul.Zakropilam nos.Tak 30-40 kropelek do jednej dziurki w nosie no i się zaczelo.Okropne pieczenie w nosie i zatokach.Koszmarny bol.Uczucie ,,rozpychania
Przeziębienia, anginy, czy alergia ?
Czy takie objawy jak: drapanie w gardle, duszący kaszel, uczucie rozpychania w głowie i uszach mogą świadczyć o alergii? Właśnie skończyłam antybiotyk, ponieważ miałam zapalenie gardła ( bez gorączki), chociaż laryngolog do końca nie był przekonany co do tego czy to angina.Przez parę dni
czeste siusianie, dyskomfort-alergia na cos???
, urolog podejrzewa nadreaktywnosc pecherza,bierzemy leki,ale na arzie nie ma poprawy, poza tym,przy nadreaktywnsoci chyba nie ma tych dodatkowych objawow typu dyskomfort, pieczenie, itp.(jak bylismy u urologa to tylko czesto siusiala,te dodatkowe objawy doszly jakies dwa tgodnie temu, wczesniej tylko
Zobacz także:
Najpopularniejsze:
- co znaczy meta
- badanie krwi sód potas
- zielone koktajle
- badanie oka z kontrastem
- czym wyleczyć przeziębienie
- rehabilitacja stawu biodrowego
- przerwania filmu
- obrzęki kolan
- czy owulacja jest co miesiąc
- zapalenie płuc objawy
- zaparcia a hemoroidy
- w dziale pytania do lekarza
- skurcz w nogach
- adenowirusy leczenie
- co to jest badanie ft4
- tabela witamin i minerałów
- zakaźne choroby skóry
- niski potas objawy
- skutki nadmiaru hormonu wzrostu
- dieta przy niskim poziomie cholesterolu
- abramów chirurg...
- agrest czy zdrowy
- alergia...
- apteka kolagen do...
- arias stelli
- asymetria wada...
- badanie ca-125 om-ma
- badanie ecpw
- badanie ecpw co...
- baranów...
- bark tenisisty...
- bezbarwny płyn z...
- bezowocnych starań
- bezpieczne...
- biały bór chirurg
- biały przedsionek...
- biegunka wodnista...
- bieruń choroby...
- bita śmietana na...
- brzydki zapach na...