Wszystko o:

błona śluzowa

JW

Błona śluzowa - definicja, rodzaje, funkcje błon śluzowych

Błona śluzowa - definicja, rodzaje, funkcje błon śluzowych

Błona śluzowa, nazywana również śluzówką, to wyściółka, która pokrywa jamiste narządy wewnętrzne oraz przewody występujące w ciele człowieka. Jest złożona z dwóch podstawowych warstw, a jej funkcją jest ochrona narządów przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Jak dokładnie zbudowana jest błona śluzowa? Gdzie występuje i jakie ma znaczenie?

Błona śluzowa przewodu pokarmowego: schorzenia, objawy, leczenie

Błona śluzowa przewodu pokarmowego pokrywa jamę ustną, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie oraz jelito grube. Pełni funkcje przede wszystkim ochronne, a w jelitach bierze udział we wchłanianiu składników odżywczych. Jest szczególnie narażona na atak ze strony patogenów: wirusów, bakterii i grzybów, które mogą wywołać szereg schorzeń.

Zapalenie błony śluzowej żołądka - objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie błony śluzowej żołądka (katar żołądka) to poważna choroba, która ma duży wpływ na codzienne życie. Nie można lekceważyć jej objawów. Nieleczone zapalenie może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Dobrana prawidłowo terapia całkowicie eliminuje niekorzystne objawy choroby. Jakie są objawy zapalenia błony śluzowej żołądka? Jak skutecznie leczyć chorobę?

Pogrubienie przyścienne błony śluzowej

Odpowiada lekarz Magdalena Zemlak: Pogrubienie przyścienne błony śluzowej w dolnych częściach obu zatok szczękowych świadczą najprawdopodobniej o przewlekłym zapaleniu zatok, stąd to skierowanie do laryngologa. Nie zostało napisane z jakiego powodu było wykonywania badanie, dlatego nie mogę

Zapalenie endometrium, czyli błony śluzowej macicy: przyczyny, objawy, konsekwencje

Zapalenie endometrium, czyli błony śluzowej macicy: przyczyny, objawy, konsekwencje

przewlekły.  Endometrium, czyli co? Samo endometrium nie jest stanem chorobowym. To błona śluzowa macicy zbudowana z dwóch warstw (podstawnej i czynnościowej), która występuje u wszystkich kobiet. Śluzówka pod wpływem hormonów kobiecych (głównie estrogenów i gestagenów) zmienia się w trakcie każdego

Opis błony śluzowej macicy

Odpowiada lekarz Łukasz Fus: Jest to opis błony śluzowej macicy charakterystycznej dla ciąży, fragmenty nabłonka płaskiego mogą być fragmentami tkanek pobranych z szyjki macicy. Przedstawiony wynik jest skąpy i nie opisuje żadnych patologicznych znalezisk.

W trosce o komfort życia alergików

W trosce o komfort życia alergików

potrzeb pacjenta. Momester® Nasal to produkt leczniczy, wskazany w leczeniu objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u osób dorosłych w wieku od 18 lat. Zawiera mometazon furoinianu, który jako substancja czynna z grupy kortykosteroidów, zmniejsza

Sinica (centralna i obwodowa): objawy, przyczyny, leczenie

Sinica (centralna i obwodowa): objawy, przyczyny, leczenie

Sinica (centralna i obwodowa) - co to takiego? Jakie ma przyczyny? Sinica (łac. cyanosis) objawia się zmianą koloru skóry i błon śluzowych oraz paznokci, które przybierają siny, niebieskawy kolor. Zmiana koloru dotyczy najczęściej ust, uszu, nosa, a także dłoni, stóp i paznokci, które stają się

Błona dziewicza: jak wygląda? Co trzeba o niej wiedzieć?

Błona dziewicza: jak wygląda? Co trzeba o niej wiedzieć?

Co to jest błona dziewicza? Błona dziewicza jest to nic innego jak niewielki, zwykle cienki fałd błony śluzowej, zlokalizowany na początku wejścia do pochwy kobiecej. Błona ta stanowi barierę oddzielającą wnętrze pochwy od jej przedsionka. Zaczepiona jest o ścianki przedsionka pochwy. Co ciekawe

Obrzęk gardła: objawy, przyczyny, leczenie

Obrzęk gardła: objawy, przyczyny, leczenie

Obrzęk gardła - przyczyny O obrzęku gardła mówimy, gdy błona śluzowa ściany gardła oraz łuków i migdałków podniebiennych jest opuchnięta. Przyczyną obrzęku gardła jest zwykle stan zapalny lub alergia. Obrzęk gardła, któremu towarzyszą takie objawy jak gorączka, katar, kaszel i ból głowy, wiąże się

Wysuszona błona śluzowa

Jak najlepiej leczyc wysuszoną błonę śluzową ? Słyszałem o jakiejś recepturze na płukankę zawierającą glicerynę, witaminę A+E i coś jeszcze. Podobno dobre jest też siemię lniane, bo zawiera dużo śluzu ? Czy nieżyt błony oznacza, że jest ona wysuszona ?

przerost błony śluzowej

mam przerost błony śluzowej macicy2,5 cm,będę miała zabieg ,gdzie będą pobrane wyniki,boję się ,że to może być rak,bo jak się doczytałam to przerost jest bardzo duży .

Przerost błony śluzowej

Witam! Byłam na wizycie u ginekologa i stwierdził u mnie własnie przerost błony sluzowej- i chce skierować mnie na operacje - miała któraś z Was coś takiego- strasznie sie boje - mozecie mi napisac czy to skomplikowana sprawa a moze mozna to jakos inaczej wyleczyc?

Błona śluzowa macicy

Witam. Mam problem: w 5 dniu cyklu byłam na USG i lekarz stwierdził, że na jakies dwa cykle mam odłożyć poczęcie dziecka bo mam mocno złuszczona śluzówkę macicy. Czy naprawdę śluzówka musi się aż tak długo regenerować?

Wysuszona błona śluzowa gardła

Jak najlepiej leczyc wysuszoną błonę śluzową gardła? Słyszałem o jakiejś recepturze na płukankę zawierającą glicerynę, witaminę A+E i coś jeszcze. Podobno dobre jest też siemię lniane, bo zawiera dużo śluzu ? Czy nieżyt błony śluzowej gardła oznacza, że jest ona wysuszona ?

przekrwienie błony śluzowej pochwy

czy zmiana zabarwienia błony śluzowej pochwy tzw. przekrwienie jest widoczne tylko w badaniu ginekologicznym?

Nos-wysuszona błona śluzowa

Cześć dziewczyny, proszę o radę w następującej sprawie. Moja córcia ma ciągle zapchany nos, ale nie ma kataru, tylko taką wysuszoną błonę śluzową. Ciężko jej się oddycha, w nocy chrapie, a w dzień oddycha buzią. Próbowałam już różnych środków nawilżających błonę śluzową nosa, jednak z marnym

Błony śluzowe - jaki lekarz?

Do jakiego lekarza sie udac z problemami błon śluzowych? Mam przewlekłe zapalenia (sluzowki oczu, gardla i innych). Internisci sobie nie radza. Mowia, ze alergia "ogolna". Testy mie wykrywaja alergii.

nalot na błonie śluzowej

Od jakiegoś czasu na błonie śluzowej jamy ustnej mam biało-przezroczysty nalot,dość gęstej konsystencji, łatwo, bezboleśnie i bezkrawawo można go "zdjąć".Co to jest?Jak to leczyć?Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam.

Przeczytaj więcej o zdrowiu:

Ból pleców

Powiedz, gdzie i jak boli, podpowiemy, dlaczego

Naturalne dopalacze

Dodają energii, przywracają świeżość umysłu, usuwają zmęczenie

10 zawodów

które najczęściej prowadzą do depresji. Strzeż się!