Wszystko o:

krew

Zobacz najważniejsze informacje o: limfocyty
Krew

Krew

Krew i jej stan. Mówi nam bardzo wiele o człowieku. Bez wątpienia trudno jest wpływać na jakość swojej krwi i dość często mimo szczerych chęci to genetyczne lub ewolucyjne przystosowania decydują o tym, jak zachowują się poszczególne elementy krwi. W podstawowym podziale krew składa się z komórek krwi oraz osoczu, którego głównym zadaniem jest transportowanie krwi wraz z witaminami, białkami i innymi substancjami odżywczymi czy gazami.

Komórki krwi dużo ważniejsze. W tym kontekście znacznie istotniejsze wydają się być komórki jak hemoglobina czy leukocyty. Pierwsza odpowiedzialna jest za transport tlenu, a więc kluczową i najważniejszą funkcję krwi z punktu widzenia ludzkiej ewolucji i dalszego życia. Wiąże się unikalnymi wiązaniami z tlenem z płuc i rozprowadza je następnie po wszystkich komórkach ciała. Białe krwinki natomiast decydują w ogromnym stopniu o reakcji organizmu na konkretne zagrożenia immunologiczne i ruchliwość oraz stężenie tych komórek we krwi mówi bardzo dużo o infekcjach, nowotworach i patologiach.

Krew leczy rany. Oprócz przenoszenia tlenu i dostarczania komórek obronnych organizmowi, krew jako pierwsza znajduje się na miejscu skaleczeń, złamań i innych uszkodzeń mechanicznych ciała lub skóry. Jej krzepliwość może być zaburzona w dwojaki sposób, ale gdy jest prawidłowa, praktycznie każda rana jest w stanie zasklepić i zaleczyć się samodzielnie.

Monika Zalewska

Krew - składniki, budowa, funkcje. Grupy krwi

Krew - składniki, budowa, funkcje. Grupy krwi

Krew jest jedyną płynną tkanką w organizmie, która w każdym ustroju odgrywa bardzo ważną rolę. Krew spełnia wiele istotnych zadań, mających na celu podtrzymanie procesów życiowych. Jak zbudowana jest krew? Jak powstaje? Jakie spełnia funkcje? Co warto o niej wiedzieć?

Krew w spermie: przyczyny oraz leczenie

Krew w spermie, określana nazwą hematospermia, często powodowana jest zapaleniem gruczołu krokowego. Wśród innych przyczyn dolegliwości wymienia się też infekcje wirusowe, urazy mechaniczne oraz kamicę nasieniowodu, a także łagodny rozrost prostaty. Ale krew w spermie może być objawem choroby nowotworowej prostaty, jądra i innych. Po zauważeniu niepokojących objawów powinno się zasięgnąć porady lekarza urologa. Szczególnie, gdy hematospermii towarzyszą inne dolegliwości, takie jak częste oddawanie moczu, ból itp.

Grupa krwi 0, czyli jak grupa krwi wpływa na życie

Grupa krwi 0 jest bardzo popularna na całym świecie. Prawdopodobnie była to pierwsza grupa krwi, która z czasem ewoluowała w A i B. Szacuje się, że w Polsce posiada ją około 40 proc. osób.

Podarował krew...

"Włoscy karabinierzy zatrzymali złodzieja relikwii krwi świętego Jana Pawła II, skradzionej we wrześniu z katedry w Spoleto - podały włoskie media powołując się na śledczych. Relikwii nie udało się odzyskać p przypuszczalnie została sprzedana. (...) Ampułka z kroplą krwi papieża była

krew, krew, krew...straszny sen

Od jakiegoś czasu śni mi się krew, płynąca i czerwona jak w horrorach - raz wypływa z piekarnika innym razem leje się po ścianach. Sny te przerażają mnie tym bardziej, że wymieniają się ze snami w których pojawia się trumna i żałobnicy a nigdy nie widać zwłok i tylko mogę domyślać się kim

Krew.

Witam. Mam takie pytanie. W poprzednim roku po raz kolejny dodawałam krew. Wyszła mi za niska hemoglobina. Pan doktor przy następnym pobierze krwi kazał zbadać przed hemoglobine. Dziś chciałam oddać krew i po wpisaniu do systemu panie powiedziały że pobiera mi tylko próbkę krwi bo będzie wysyłana

Krew

Zamiana wina we wodę :D Bo zmieniali jak dotąd wino w krew ;) Czy cóś. Oto wielka tajemnica wiaryyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy! Przygody Marka piegusa-książka Przygody Anatola stukniętego na początku ;)

Krew

https://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,11463800,Krew_od_honorowych_krwiodawcow_dla_koncernow_farmaceutycznych_.html Czy to jest etyczne ? Kolejny po przemeldowywaniu problem etyczny. Krwiodawcy oddają krew bezpłatnie, czyli honorowo. W kwestionariuszach jest zapis, że krew może zostac przekazana

krew

Do ilu lat mozna oddawać krew? Mam 61 lat, a słyszałam, ze potrzebują krew grupy A Rh- i ja taka mam. A może jestem za stara?

krew

Kto zdrow i ma chec pomoc innym moze oddac w czwartek (3.07) pod Ratuszem krew w ambulansie - od godz. 9 do 15. Nie badzcie obojetni, Wasza krew moze przydac sie potrzebujacym wuj namawia i pozdrawia