Krew
Krew i jej stan. Mówi nam bardzo wiele o człowieku. Bez wątpienia trudno jest wpływać na jakość swojej krwi i dość często mimo szczerych chęci to genetyczne lub ewolucyjne przystosowania decydują o tym, jak zachowują się poszczególne elementy krwi. W podstawowym podziale krew składa się z komórek krwi oraz osoczu, którego głównym zadaniem jest transportowanie krwi wraz z witaminami, białkami i innymi substancjami odżywczymi czy gazami.
Komórki krwi dużo ważniejsze. W tym kontekście znacznie istotniejsze wydają się być komórki jak hemoglobina czy leukocyty. Pierwsza odpowiedzialna jest za transport tlenu, a więc kluczową i najważniejszą funkcję krwi z punktu widzenia ludzkiej ewolucji i dalszego życia. Wiąże się unikalnymi wiązaniami z tlenem z płuc i rozprowadza je następnie po wszystkich komórkach ciała. Białe krwinki natomiast decydują w ogromnym stopniu o reakcji organizmu na konkretne zagrożenia immunologiczne i ruchliwość oraz stężenie tych komórek we krwi mówi bardzo dużo o infekcjach, nowotworach i patologiach.
Krew leczy rany. Oprócz przenoszenia tlenu i dostarczania komórek obronnych organizmowi, krew jako pierwsza znajduje się na miejscu skaleczeń, złamań i innych uszkodzeń mechanicznych ciała lub skóry. Jej krzepliwość może być zaburzona w dwojaki sposób, ale gdy jest prawidłowa, praktycznie każda rana jest w stanie zasklepić i zaleczyć się samodzielnie.