Wszystko o:

menopauza

podpis główki

Menopauza

Menopauza zwana również klimakterium, to etap w życiu kobiety, pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a początkiem starzenia się.

Menopauza cechuje się trwałym fizjologicznym zatrzymaniem cyklu miesiączkowego. Okres ten trwa 1-2 lata i pojawia się przeciętnie w wieku 45?55 lat.

Menopauzie towarzyszy ustanie jajnikowej syntezy estrogenów oraz progesteronu. Przez co efektem tego są zaburzenia regulacji autonomicznego układu nerwowego, zmiany w sferze emocjonalnej, a w późniejszym wieku osteoporoza, czy choroby serca i naczyń.

Aby przetrwać nagły spadek hormonów stosuje się ich sztuczne uzupełnienie. Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) pozwala łagodniej wchodzić w dojrzały okres życia. Stosuje się ją nie dłużej niż 5 lat.

Anna Kurek

Dzięki odkryciu genetycznemu lekarze będą w stanie dokładnie określić wiek, kiedy zacznie się menopauza

Dzięki odkryciu genetycznemu lekarze będą w stanie dokładnie określić wiek, kiedy zacznie się menopauza

Być może wystarczy badanie DNA, aby można było określić ile czasu zostało kobiecie na urodzenie dziecka. Ponadto najnowsze odkrycie sygnałów genetycznych menopauzy to szansa na opracowanie nowatorskich terapii leczenia niepłodności.

Seks w średnim wieku opóźnia menopauzę

Podobno sam organizm mówi nam, że czas zająć się wnukami, zamiast inwestować w niepotrzebną już owulację. Chyba że jesteśmy jeszcze aktywne seksualnie i w miarę regularnie uprawiamy seks. Wtedy menopauza może przyjść później. A feromony męskie nie mają tu nic do rzeczy - twierdzą amerykańscy badacze.

Pluskwica graniasta a objawy menopauzy. Właściwości i zastosowanie pluskwicy graniastej

Pluskwica graniasta to ziołowy produkt leczniczy stosowany w celu łagodzenia dolegliwości menopauzalnych, takich jak uderzenia gorąca i obfite pocenie.

menopauza

Przez 20 lat biore tabletki antykoncepcyjne ,ostatnio bylam u pani ginekolog i powiedziała mi ze powinnam juz odstawic tabletki poniewaz skonczylam 50 lat caly styczen nie bralam tabletek i nie mam okresu czy to juz menopauza

menopauza?

Dziewczyny ponownie zakładam wątek jaki zakładałam sprzed 2 lat. Swędzenia nie przeszły. Swędzi mnie w okolicach intymnych ponad 2,5 roku. Lekarze bezradni, leki wziełam wszystkie na rynku. Zaczęłam czytam, studiować na ten temat. Nie mam już innych podejrzeń niż menopauza??? Mam os 2

menopauza

Cześć. Podobno lecytyna łagodzi objawy menopauzy i mogą ją brać panie,które nie chcą poddać się HTZ.

Menopauza

Witam jestem po 50-tce,weszłam w okres menopauzy .Dostaję wybuchy gorąca i poty.Moze ktos coś doradzi(niechce brać hormonów).A jest to uczucie okropne.Bardzo proszę o radę.

menopauza

Kochane dziewczyny, moja Mama ma ogromne problemy z menopauzą - codziennie duże zawroty głowy, papitacje serca, uderzenia gorąca, ogólna słabość. Właśnie przyjechała do mnie na miesiąc do Warszawy, dlatego szukam tutaj dobrego ginekologa - endokrynologa, szczególnie od spraw menopauzy

Menopauza

Wiem, że na tym forum myszkują głównie młode dziewczyny, ale może ktoś mi powie, czy menopauza (ostatnia miesiączka)w wieku 44 lat jest czymś normalnym? Czy to nie za wcześnie?

menopauza

Zanim udam się do ginekologa proszę o odpowiedź,co może być przyczyną krwawienia /wygląda na pierwszy dzień okresu/ w 1 1/2 roku od zakończenia menopauzy i braku miesiączki.

menopauza

Hejka! Szukam dla mojej mamy lekarstwa, które by jej pomogło lepiej znieść dolegliwości związane z menopauzą - uderzenia gorąca, huśtawka nastrojów, itp. Nie chce brać leków hormonalnych... Czy możecie mi coś doradzić?

MENOPAUZA

W którym roku życia miałyście pierwsze objawy menopauzy? Jak to u Was wyglądało? Ja mam 48 lat i od pół roku nie mam miesiączki ale innych, typowych objawów raczej nie.

menopauza

Czy kotki przechodzą menopauzę? To znaczy, jeśli teraz ma od czasu do czasu ruję, to czy z wiekiem będzie miała rzadziej, aż do zaniku; czy aż do końca dni swoich ruja co jakiś czas? Dzięki za podpowiedź. Pozdrawiam