Wszystko o:

migrena

migrena

Migrena

Objawy migreny: napad silnego bólu rozpoczynającego się od jednej połowy i rozprzestrzeniający się na całą głowę, trwający od 4 godzin do 3 dni; wrażenie wysadzania oka, nudności i wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas i zapach; atak kończy sen, po którym ból i inne dolegliwości ustają. U części chorych na kilka godzin przed atakiem występują tzw. objawy zwiastunowe: zmiany nastroju; senność, apatia lub przeciwnie - drażliwość i pobudzenie; zaburzenia łaknienia, pragnienie, biegunka lub zaparcia ; upośledzenie słuchu lub wzroku, dzwonienie w uszach; kilka do kilkunastu minut przed napadem występują zaburzenia widzenia (migające mroczki) lub ubytek wzroku, porażenie ręki i kącika ust

Przebieg migreny: Choroba zaczyna się zwykle przed 30. rokiem życia. U połowy chorych samorzutnie ustępuje, pozostałym towarzyszy przez całe życie, słabnąc z upływem czasu. Przejściowo cofa się w trakcie ciąży.

Ryzyko zachorowania: Dotyczy ok. 12 proc. populacji, trzy razy częściej dotyka kobiet.

Diagnostyka niestrawności: Przy nietypowych objawach lekarz może zlecić badania dodatkowe (TK, EEG), by wykluczyć inne przyczyny bólu.

Pomoc doraźna: Zażyj lek przeciwbólowy, połóż się w cichym i ciemnym miejscu. Pomoże gorąca kąpiel, masaż, szklanka ciepłej, słodkiej herbaty.

Leczenie: Z migreny nie można się wyleczyć, ale można ograniczyć jej objawy. Podaje się leki przeciwwymiotne i przeciwbólowe, często w połączeniu z kofeiną i kodeiną.

Profilaktyka: Unikanie pokarmów wyzwalających napady migreny: serów pleśniowych, wina, orzechów i czekolady. Niekorzystna jest ekspozycja na jaskrawe i migocące światło i przebywanie w dużych zgromadzeniach (hipermarkety).

Anna Kurek

Dzięki badaniu bliźniaków odkryto genetyczne czynniki ryzyka PTSD i migreny

Dzięki badaniu bliźniaków odkryto genetyczne czynniki ryzyka PTSD i migreny

Zespół stresu pourazowego (PTSD) i migrena często współwystępują, stosunkowo niewiele wiedziano, dlaczego tak się dzieje. Dzięki badaniu bliźniaków jednojajowych naukowcy odkryli wspólną podstawę genetyczną zespołu stresu pourazowego i migreny.

Migrena - to nie jest zwykły ból głowy

Eksperci alarmują o gwałtownie rosnącej liczbie chorób neurologicznych. To nie tylko choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane, czy padaczka, ale również migrena, która po bólu pleców jest najczęściej występującym schorzeniem bólowym. W Polsce z migreną zmaga się ok. 3,1 mln osób, a jej przewlekłą postać może mieć nawet 280 tys. osób.

Migrena - jak się objawia. Rodzaje migreny i leczenie

Migrena jest jedną z tych chorób, które nawet pomimo upływu czasu pozostają dla nas tajemnicą. Nadal wiele jest w jej przypadku niewiadomych, a zrozumienie tego, na czym polega, nie jest łatwe nawet dla samych lekarzy. Na szczęście, powoli uchyla przed nami rąbka tajemnicy.

Migrena po

Białym winie. Możliwa przyczyna? Wyczytałam że podobno tylko po czerwonym, ale w sumie są różne opinie. Od kilku lat mam powtarzające się napady migreny (nikomu nie życzę- koszmar) ,po południu było wino (białe) do obiadu i atak. Mam wpisac wino na "czarną listę" , czy to nie ma być do rzeczy

Migrena.....

... wiem ze oprocz mnie ktos tu jeszcze cierpi na migreny. mozecie sprobowac to: http://tvnmeteoactive.tvn24.pl/inne-aktywnosci,3019/kolczyk-w-uchu-sposobem-na-pozbycie-sie-migreny-i-bolu-glowy,193401,0.html przekluj ucho http://www.huffingtonpost.co.uk/2016/01/07/daith

migrena

Mam migreny ogniskowe i biorę yasmin. Antykoncepcję hormonalną stosuję od 3 lat. W tym czasie migreny miałam bardzo rzadko, moze 3 razy. Boje się jednak udaru mózgu. Co robić?

migrena

Dokucza mi migrena od wielu, wielu lat, dla mnie jedynym lekiem jest FRIMIG 100 i nie szukam już innego, pozdrawiam

migrena

Zona skarży się mężowi: - ale mam migrenę! Mąż odpowiada: - migreny to ma królowa angielska. Ciebie to może co najwyżej łeb napierdalać.

MIgreny

Przeczytalam przed chwila artykul o migrenach i nie moge uwierzyc jak bardzo tutejsi lekarze sa niedouczeni. Po pierwsze. (kiedy brac leki)lekarz.. "Poradzi też, by łykać je dopiero wówczas, gdy ból stanie się silny. Problem polega bowiem na tym, że organizm przyzwyczaja się do proszków