Migrena
Objawy migreny: napad silnego bólu rozpoczynającego się od jednej połowy i rozprzestrzeniający się na całą głowę, trwający od 4 godzin do 3 dni; wrażenie wysadzania oka, nudności i wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas i zapach; atak kończy sen, po którym ból i inne dolegliwości ustają. U części chorych na kilka godzin przed atakiem występują tzw. objawy zwiastunowe: zmiany nastroju; senność, apatia lub przeciwnie - drażliwość i pobudzenie; zaburzenia łaknienia, pragnienie, biegunka lub zaparcia ; upośledzenie słuchu lub wzroku, dzwonienie w uszach; kilka do kilkunastu minut przed napadem występują zaburzenia widzenia (migające mroczki) lub ubytek wzroku, porażenie ręki i kącika ust
Przebieg migreny: Choroba zaczyna się zwykle przed 30. rokiem życia. U połowy chorych samorzutnie ustępuje, pozostałym towarzyszy przez całe życie, słabnąc z upływem czasu. Przejściowo cofa się w trakcie ciąży.
Ryzyko zachorowania: Dotyczy ok. 12 proc. populacji, trzy razy częściej dotyka kobiet.
Diagnostyka niestrawności: Przy nietypowych objawach lekarz może zlecić badania dodatkowe (TK, EEG), by wykluczyć inne przyczyny bólu.
Pomoc doraźna: Zażyj lek przeciwbólowy, połóż się w cichym i ciemnym miejscu. Pomoże gorąca kąpiel, masaż, szklanka ciepłej, słodkiej herbaty.
Leczenie: Z migreny nie można się wyleczyć, ale można ograniczyć jej objawy. Podaje się leki przeciwwymiotne i przeciwbólowe, często w połączeniu z kofeiną i kodeiną.
Profilaktyka: Unikanie pokarmów wyzwalających napady migreny: serów pleśniowych, wina, orzechów i czekolady. Niekorzystna jest ekspozycja na jaskrawe i migocące światło i przebywanie w dużych zgromadzeniach (hipermarkety).