Wszystko o:

odczulanie

odczulanie

Odczulanie

Co to jest odczulanie? : Forma kuracji chorób alergicznych bazująca na podawaniu - zwykle w formie zastrzyków podskórnych, ale także doustnie lub drogą inhalacji - substancji będących w stanie spowodować alergię, w ilościach stopniowo wzrastających, w celu wywołania stanu tolerancji w stosunku do tych substancji. Zjawisko to zależy od wytwarzania przeciwciał należących do klasy immunoglobulin G, specyficznie skierowanych na alergeny.

Na czym polega odczulanie? : Proces odczulania polega na wyborze, na podstawie prób alergicznych (testy alergometryczne), jednego lub kilku wyciągów antygenowych (np. parietarii lekarskiej, roztoczy, kurzu, sierści zwierzęcej, jadu pszczoły), które zostają następnie silnie rozcieńczone, precyzyjnie odmierzone i zmieszane w minimalnych ilościach, tworząc surowicę albo szczepionkę odczulającą. Surowica jest następnie podawana raz na tydzień, w zwiększających się dawkach, zwykle od 0,1 do 0,8 ml. Następnie przechodzi się do kolejnej fiolki, zawierającej wyższe stężenie alergenów, i ponownie podaje się stopniowo zwiększaną dawkę. Po zakończeniu pierwszego cyklu odczulania można przejść do leczenia podtrzymującego, w którym stosuje się dawkę stałą, raz na tydzień lub rzadziej.

Możliwe skutki uboczne: Podanie szczepionki musi zostać wykonane z dużą ostrożnością ze strony personelu medycznego, z dostępem do jednostki reanimacyjnej, gdyż zawsze istnieje niewielkie ryzyko poważnego wstrząsu anafilaktycznego. Do uzyskania pozytywnego rezultatu niezbędne jest stosowanie się do zalecanej częstotliwości i dawki. Niepożądane efekty o mniejszym znaczeniu to: niewielkie obrzmienie i zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia, najbardziej prawdopodobne na początku kuracji. Jakakolwiek reakcja tego bądź innego typu musi zostać zapisana w odpowiednim dzienniku i zasygnalizowana lekarzowi przed kolejnym przyjęciem szczepionki.

Specjalista: Alergolog

alergen

Wielka Encyklopedia Medyczna Definicja pochodzi z Wielkiej Encyklopedii Medycznej. Jedyna na rynku tak aktualna, bogato ilustrowana, opracowywana pod nadzorem naukowym seria wydawnicza. W 23 tomach, w prawie 10 000 haseł, a także w monografiach, tabelach i zestawieniach przedstawia w przystępnej formie aktualny stan wiedzy medycznej. Jest kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu i lekach oraz zdrowiu i profilaktyce. Pierwszy tom w sprzedaży od 19 stycznia, następne - w każdą środę. Zobacz więcej!

JW

Immunoterapia: co to jest? Jakie są wskazania i przebieg odczulania?

Immunoterapia: co to jest? Jakie są wskazania i przebieg odczulania?

Immunoterapia swoista, nazywana również odczulaniem, to jedyna metoda leczenia alergii. Polega ona na stopniowym podawaniu coraz większych dawek alergenu, co prowadzi do uodpornienia organizmu i zaniku alergii. Kto może poddać się odczulaniu, a jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia leczenia?

Alergia - rodzaje, przyczyny i objawy. Diagnostyka i leczenie

Alergia jest nadmierną reakcją organizmu na substancje zwane alergenami. Są nimi najczęściej pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, pleśnie, sierść zwierząt i różne pokarmy. Choć alergie w większości przypadków nie zagrażają życiu, są uciążliwe, przez co negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny i objawy alergii? Jakie są możliwości w zakresie diagnostyki i leczenia schorzenia?

Alergia na roztocza - objawy, leczenie

Alergia na roztocza jest tak naprawdę alergią na kurz, w którym znajdują się roztocza. Ten typ alergii jest bardzo rozpowszechniony i według badań cierpi na niego ok 6 mln Polaków. Dolegliwości mogą występować przez cały rok, a nasilają się podczas sprzątania lub odkurzania.

Astma alergiczna - objawy, leczenie

Astma alergiczna - objawy, leczenie

przewlekłego serca płucnego, który polega na przeroście prawej komory serca. Objawem tego jest szybsza męczliwość, duszności i kaszel. Osobom odpornym na leczenie farmakologiczne, często zaleca się immunoterapię swoistą (odczulanie), która polega na podawaniu osobie chorej narastających dawek alergenów, aby

Czy odczulanie jest skuteczne?

Na ogół pozytywne wyniki odczulania obserwuje się u około 60-70 proc. pacjentów. Najlepsze wyniki tej metody leczenia widzimy u dzieci i ludzi młodych. Doskonałe rezultaty odczulania występują u osób nadwrażliwych na jad owadów. Należy podkreślić, że odczulanie organizmu za pomocą szczepionek może

Odczulanie po operacji zatok?

Odpowiada lekarz Marek Wolski: Decyzję o odczulaniu powinien Pan podejmować wraz z lekarzem alergologiem. Bezpośrednim wskazaniem są objawy uczulenia zagrażające życiu. W czasie odczulania może wystąpić nasilenie objawów.

Odczulanie bez zastrzyków popularne niemal w całej Europie. W Polsce wciąż rzadkość. Dlaczego?

Odczulanie bez zastrzyków popularne niemal w całej Europie. W Polsce wciąż rzadkość. Dlaczego?

zaczyna myśleć na serio o immunoterapii swoistej, czyli popularnym odczulaniu. Polega ono na systematycznym podawaniu w kontrolowanej, bezpiecznej dawce alergenu, co pozwala z czasem (niejednokrotnie dopiero po kilku latach) doprowadzić do sytuacji, że organizm przestaje reagować na wyimaginowanego wroga

Jak długo trwa odczulanie?

Jak długo trwa odczulanie?

Dołącz do nas na Facebooku! Współcześnie stosuje się w odczulaniu swoistym klasyczne wodne wyciągi alergenów oraz nowsze preparaty alergenowe o przedłużonym działaniu, wytwarzane w licznych specjalistycznych laboratoriach. Pierwsze muszą być wstrzykiwane przez kilkanaście tygodni, drugie tylko

Alergie: objawy, odczulanie

powinien ich mieć koło siebie. Należy podkreślić, że alergeny sierściowe zawarte w szczepionkach do odczulania powodują wiele skutków ubocznych i w Polsce zabroniono tego typu odczulania. Zresztą nie tylko sierść jest alergenem - nawet suszony pokarm dla rybek może uczulać. Jedynie żółw nie ma żadnych

Alergiczne ABC, czyli w gąszczu uczuleniowej terminologii

Alergiczne ABC, czyli w gąszczu uczuleniowej terminologii

podłoże objawów ma znaczny wpływ na leczenie, np. przy nieprawidłowościach związanych z IgG efektów nie przynosi odczulanie i trzeba stosować inne metody leczenia. Najważniejszym elementem diagnostyki jest prawidłowo zebrany wywiad przez lekarza alergologa, który jest możliwy tylko wtedy, gdy rodzice

odczulanie

wiem, wiem wróżenie z fusów. 2 lata odczulam zastrzykami dziecko na pyłki. jak myślicie zablokują te szczepionki? bo potem trzeba przychodzić przez 6 tygodni co tydzień i rozwala to cały kalendarz odczulania. trochę mi na tym jednak zależy.

Odczulanie.

Czy któraś z Was była odczulana albo odczulala dziecko? Stoję przed taka decyzja, lekarz każe podjąć decyzję. Jutro mam się określić, a nie wiem, co zrobić. Jakie macie doswiadczenie?

Odczulanie

Witam Chciałabym zapytać czy jest możliwa przerwa w odczulaniu na okres 3-4 miesięcy? Od roku odczulam się na roztocza (szczepionka to purethal).

Odczulanie

Jestem uczulony na pyłki traw i zbóż. Lekarz zaproponował mi odczulanie. Mam jednak wątpliwości. Nie ufam do końca tym szczepionkom. Czy wg Was odczulanie jest skuteczne? Jeżeli tak, to ile lat należy się odczulać? Po jakim czasie widać pierwsze efekty odczulania?

Odczulanie

Witam, jestem tu nowa, ale widze mnóstwo znanych mi nazw leków. Mój mąż jest alergikiem (głównie trawa, kurz, roztocza, sierść psa) oraz 12- letni syn (trawa, kurz, roztocza, sieść kota). Mąż odczula sie od jakichś 7-8 lat, żeby jakos przeżyć. w grudniu stwierdzono początek astmy, bo w ub

Odczulanie

poszlismy do lekarza, aby zorientowac sie w tym temacie. Lekarz stwierdzil, ze on sam raczej nie jest zwolennikiem odczulania, poza tym syn akurat jest uczulony na plesnie , na ktore nie ma odczulania. Innymi slowy nawet jesli odczuli sie na inne alergeny, to ten i tak pozostanie-a jest dosc mocno

odczulanie!!!

caly czas przyjmuje leki foradil i flixotide Pan doktor zaproponowal nam odczulanie i teraz nie wiem co mam zrobic.Odczulanie ma sie zaczac dopiero od lutego ale juz teraz musimy sie nad tym zastanowic. Jestem ciekawa jak przebiega takie odczulanie ile trwa i czy przynosi skutki .

odczulanie

Jakie metody odczulania są skuteczne i bezpieczne? Moje dziecko (11 lat)ma alergię pokarmową i wziewną głównie roztocze pyłki traw i zbóż grzyby.Leczone jest od 4 roku życia. Nie było jeszcze odczulane.Ma b.wysokie IgE.