Wszystko o:

percepcja bodźców dotykowych

Wielka Encyklopedia Medyczna

Rozpoznanie i leczenie bólu

Rozpoznanie i leczenie bólu

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Badania Bólu, ból jest przykrym uczuciem fizycznym i emocjonalnym, połączonym z już obecnym lub potencjalnym uszkodzeniem organizmu. Jest najważniejszym objawem, zapobiega uszkodzeniom ciała i ogranicza je, uruchamia mechanizmy, które oddalają organizm od źródła uszkodzenia i pozwala na zapamiętywanie wydarzenia celem zapobiegania w przyszłości kontaktowi z możliwymi prowokującymi go przyczynami.

Receptory (komórki zmysłowe, komórki receptorowe) - budowa i funkcje

Receptory to komórki lub zakończenia aferentnych włókien nerwowych, których zadaniem jest reagowanie na określone bodźce i wytworzenie charakterystycznej odpowiedzi. Istnieją różne rodzaje receptorów.

Hipnoza

Stan pośredni między czuwaniem a snem, zwanym transem, podczas którego dochodzi do zmniejszenia zdolności krytycznych, zwiększenia podatności na sugestie i zmniejszenia skupienia uwagi na środowisku zewnętrznym na korzyść koncentracji na sobie samym lub na słowach hipnotyzera.

Tajemnice pamięci

strzyknięcie w syfon, by ślimak natychmiast skurczył się w obronnym paroksyzmie. Aplysia zapamiętała zadaną jej lekcję i skojarzyła ze sobą dwa bodźce: niegroźny strumień wody i nieprzyjemny szok elektryczny. Pod wpływem nowego doświadczenia wypustka komórki nerwowej odbierającej wrażenia dotykowe z okolicy

Pamięć - wewnętrzny zmysł duszy

Pamięć - wewnętrzny zmysł duszy

związane z pamięcią wzrokową, słuchową i dotykową są przechowywane osobno. Integracja następuje w korowych okolicach polisensorycznych (wielozmysłowych), a także w tzw. strukturach limbicznych, w szczególności w formacji hipokampa. W pobliskich okolicach następuje również obróbka śladów pamięciowych

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zapytaj użytkowników

Przeczytaj więcej o zdrowiu:

Ból pleców

Powiedz, gdzie i jak boli, podpowiemy, dlaczego

Naturalne dopalacze

Dodają energii, przywracają świeżość umysłu, usuwają zmęczenie

10 zawodów

które najczęściej prowadzą do depresji. Strzeż się!