Maria Wróbel
Nadci¶nienie têtnicze wtórne jest to jednostka choroba wywo³ana innym schorzeniem lub przyjmowaniem leków oraz innych ¶rodków. W zale¿no¶ci od przyczyny chorobê tê mo¿na zniwelowaæ niemal¿e od razu, a czasem, w przypadku uszkodzenia nerek, chory skazany jest na ni± do koñca ¿ycia. Na nadci¶nienie têtnicze wtórne nara¿one s± równie¿ osoby m³ode, które nie ukoñczy³y 20. roku ¿ycia.
Niedotlenienie mózgu mo¿e mieæ wiele przyczyn. Do niedotlenienia mózgu dochodzi w wyniku zaburzeñ pracy uk³adu kr±¿enia, a tak¿e zaburzeñ w funkcjonowaniu uk³adu oddechowego i uk³adu nerwowego. Nasz mózg jest niezwykle wra¿liwy na brak tlenu. Wystarcz± 4 minuty braku kr±¿enia krwi, aby dosz³o do nieodwracalnych zmian w mózgu. Objawy niedotlenienia zale¿± od miejsca w mózgu, które zosta³o pozbawione dostatecznej ilo¶ci tlenu. Tak¿e stopieñ uszkodzenia mózgu oraz mo¿liwo¶ci naprawy zale¿± od czasu, w którym mózg by³ niedotleniony oraz rozleg³o¶ci powsta³ego uszkodzenia.
Lunatykowanie, inaczej somnambulizm, oznacza chodzenie we ¶nie. To zaburzenie snu w dzieciñstwie jest wyrazem niedojrza³o¶ci centralnego systemu nerwowego. Lunatykowanie doros³ych natomiast ma z³o¿one przyczyny i powinno byæ leczone.