Wszystko o:

leki na bakterie pylori

aniaku

Nieżyt żołądka - przyczyny, objawy i leczenie

Nieżyt żołądka - przyczyny, objawy i leczenie

Nieżyt żołądka to inaczej zapalenie błony śluzowej żołądka (inne określenie - katar żołądka). Jest to uszkodzenie ścian żołądkowych o ostrym lub przewlekłym przebiegu. Przyczyny nieżytu żołądka to m.in.: zakażenie bakterią Helicobacter pylori, zatrucie alkoholem lub podrażnienie lekami, a także choroby autoimmunologiczne. Nieżyt żołądka najczęściej objawia się bólem brzucha, nudnościami i wymiotami, częstym odbijaniem się oraz wzdęciami. U niektórych osób, zakażonych bakterią, choroba rozwija się bezobjawowo. Leczenie zależy od diagnozy, jest długotrwałe, a w przypadku autoimmunologicznego zapalenia błony śluzowej żołądka, trwa do końca życia.

Ta bakteria może przyczynić się do raka żołądka. Kiedy i jak sprawdzić, czy jesteśmy zakażeni?

Najczęstszym rodzajem raka żołądka jest rak gruczołowy typu jelitowego, który zwykle rozwija się w miejscu przewlekłego zapalenia błony śluzowej. Główną sprawczynią zapalenia jest bakteria Helicobacter pylori. "Zakażenie bakterią Helicobacter pylori może dotyczyć nawet 70-80 proc. polskiej populacji ogólnej". Kiedy powinniśmy się zacząć martwić?

Do 70 proc. ludzi ma tę bakterię. Może wywołać zabójczy nowotwór

Dopiero stosunkowo niedawno odkryto, że rak żoładka może mieć związek z zakażeniem bakteryjnym. Jakie jeszcze inne choroby powiązano z Heliobacter pylori?