Wszystko o:

lubień kardiochirurg

eska

Bielsko-Biała. Guz płuca naciekał serce. Operacja 32-letniej pacjentki zakończona sukcesem

Bielsko-Biała. Guz płuca naciekał serce. Operacja 32-letniej pacjentki zakończona sukcesem

Ten zabieg był prawdziwym wyzwaniem, zarówno w zakresie chirurgii klatki piersiowej, jak i kardiochirurgii. Na początku czerwca 32-letniej kobiecie usunięto w całości guz, który obejmował dwa płaty płuca i naciekał na lewy przedsionek serca. Zespoły operacyjne i przede wszystkim pacjentka mogą już odetchnąć z ulgą - udało się.

Czym się zajmuje kardiochirurg? Jakie są specjalizacje kardiochirurgiczne

Kardiochirurg jest to lekarz specjalizujący się w chirurgii sercowo-naczyniowej, czyli w kardiochirurgii. Kardiochirurgia to jedna z dziedzin medycyny, która obejmuje wszelkie czynności chirurgiczne, dotyczące serca oraz naczyń krwionośnych. W Polsce dziedzina ta została zaliczona do medycznych specjalizacji podstawowych w 2000 roku. Wyróżnia się kardiochirurgię dziecięcą oraz dorosłych.

Bypass: na czym polega zabieg? Jakie są wskazania do jego przeprowadzenia?

Bypass to potoczne określenie na inwazyjny zabieg, stosowany w leczeniu choroby niedokrwiennej serca. W środowisku medycznym, taka metoda jest określana jako pomostowanie aortalno-wieńcowe. Jak przebiega zabieg wszczepienia bypassów i kiedy zachodzą wskazania do jego przeprowadzenia?