Wszystko o:

rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy

Polki zbyt często chorują na raka szyjki macicy. W bogatych krajach dzięki przesiewowym badaniom cytologicznym wykrywa się go jeszcze w fazie przedinwazyjnej. W Polsce dwie trzecie kobiet trafia do lekarza dopiero wtedy, gdy choroba jest już rozwinięta.

Rak szyjki macicy jest najczęstszym nowotworem narządu rodnego. Łatwo go wykryć za pomocą prostego badania cytologicznego, w którym pobiera się komórki nabłonka pokrywającego szyjkę. To tanie badanie, któremu poddają się kobiety między 30. a 60. r.ż., pozwoliło niemal wyeliminować zachorowania na raka m.in. w Kanadzie, Belgii, Holandii i Skandynawii, w Europie Zachodniej zaś i Stanach Zjednoczonych stał się on zdecydowanie rzadszy. Tymczasem w Polsce co roku na raka szyjki macicy zapada 4,2-4,5 tys. kobiet, a umiera 2,5 tys. Udaje się wyleczyć zaledwie 40 proc. chorych, ponieważ nowotwór wykrywa się w II i III stopniu (w czterostopniowej skali) zaawansowania. Nie mamy krajowego programu badań przesiewowych. Każda kobieta musi sama zadbać, by nie rzadziej niż co 11 miesięcy poddać się badaniu. Gdyby wszystkie panie robiły to regularnie, liczba zachorowań spadłaby trzy-czterokrotnie.

Zobacz więcej

Anna Kurek

Rak szyjki macicy często rozwija się latami. Nie ignoruj objawów po stosunku

Rak szyjki macicy często rozwija się latami. Nie ignoruj objawów po stosunku

Rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na świecie. Pamiętajmy jednak, że tego raka można wyleczyć jeśli zostanie on wykryty we wczesnym stadium rozwoju i szybko leczony.

Objawy raka szyjki macicy. Jakie symptomy powinny obudzić naszą czujność?

Objawy raka szyjki macicy nie zawsze muszą być jednoznaczne. Dlatego w każdym przypadku, kiedy coś wzbudza nasz niepokój warto skonsultować się z lekarzem. Nowotwór szyjki macicy wykryty na wczesnym etapie może zostać wyleczony.

"Nie ma takiej choroby: rak szyjki macicy". Science fiction? Nie, to Australia

Mamy to! Ponad 40 lat po udowodnieniu bezpośredniego związku między zakażeniem HPV a rakiem szyjki macicy i ponad 15 lat po wprowadzeniu pierwszego narodowego programu szczepień za granicą, Polacy dołączają do cywilizowanego świata. Będziemy wreszcie chronić obywateli przed śmiercionośnym wirusem za pomocą szczepionki. Kiedy dogonimy czołówkę, która odcina już kupony od bezspornie skutecznej profilaktyki przeciwnowotworowej? Patrząc na Australię, można obawiać się, że nieprędko.

Rak szyjki macicy

Mamy moich dwóch koleżanek dostały tego raka. Moja mama na wizycie u ginekologa dowiedziała się, że po 64 roku życia nie przysługuje jej bezpłatna cytologia! A rak szyjki macicy występuje najczęściej po 60 roku życia. Czy ktoś rozumie dlaczego tak jest? Czy tylko ja widzę absurd w tych przepisach?

rak szyjki macicy

witam Od dwóch miesiecy wiem ze mam raka szyjki macicy lekarze nie mogli rozpoznać czy to rak Badania cytologi wychodziły bardzo dobrze,dopiero za 5 razem wyszła zle tz stopien 5 . Ale naszczescie jestem juz po operacji usuniecia macicy,szyjki macicy i węzłów . miesiac po operacji rozpoczynam

Rak szyjki macicy??

Jutro ide zrobic cytologie.Od jakiegos czasu,wyczywam nieregularnosci,malutkie zgrubienie,gyzek na szyjce macicy.Kiedys była gładka.Poza tym,mam bole podczas stosunku,lekie krwawienie.ból kregosłupa i czasem bóle w dole brzucha.Cz rak sz.m .powoduje ze na szyjce sa guzki??

rak szyjki macicy

miałam jednorazową przygodę z żonatym facetem. właśnie się dowiedziałam, że jego żona ma raka szyjki macicy :( czy to jest zaraźliwe? przyczyną są zazwyczaj zakażenia wirusem HPV i boję się, że mógł mnie tym zarazić.

Rak szyjki macicy

Witam, piszę z prośbą o rady jak przetrwać tą straszną chorobę jaką jest rak szyjki macicy. Dowiedzieliśmy się, że mama ma raka stopień zaawansowania IIB. Lekarze mówią, że operacja może tylko pogorszyć jej stan, wyznaczono jej radioterapię i chemioterapię. Jestem załamana mama ma dopiero 43 lata

rak szyjki macicy

Dziewczyny moja teściowa ma raka szyjki macicy,stopień IIIB.W tej chwili jest po radioterapi(5lamp).Za miesiąc na kontrol i ustalą co dalej.Proszę powiedzcie mi czy jest nadzieja,że będzie dobrze?

rak szyjki macicy ...?

Czy rak szyjki macicy jest przenoszony drogą płciową? We wtorek, w TVPuls była dyskusja na temat śr.anty i jedna z dyskutantek stwierdziła jw. a nikt z obecnych nie zaprzeczył, wogóle zareagował. Było tam kilkoro wykształconych ludzi. pozdr.

Rak szyjki macicy.

Nidawno dowiedzialam sie , ze moja mama (49lat) ma raka szyjki macicy. Stwierdzona, iz rak jest stopnia IIa. Jestem ciekawa, czy bedzie leczona przez (tylko/lub/i) radioterapie, czy radykalne wyciecie macicy + radioterapie, czy moze radiochemioterapie? Takze ciekawi mnie jak dlugo bedzie

Rak szyjki macicy

wiedzieć co mam mówić, bo niestety moje słownictwo w zakresie tej dziedziny medycyny jest słabe. I jeszcze chciałam Wam,kobitki, przypomnieć o tych regularnych badaniach. W Polsce właśnie się skończył Tydzień walki z rakiem szyjki macicy i nareszcie w mediach było bardzo głośno na ten temat

Rak macicy/szyjki?

Witam Was wszystkich. Jestem nowa na tym forum. A znalazłam się tu dlatego, że moja Mama ma raka. Jest po operacji, podczas której usunięto jej macicę, przydatki i siatke (?) oraz część szyjki. Profesor wykonujący operację powiedział, że nie dało się usunąć całej szyjki. Został kawałek z