Wszystko o:

zawał serca

zawał

Zawał mięśnia sercowego

Objawy zawału: : silny ból umiejscowiony najczęściej za mostkiem, o charakterze pieczenia, ściskania, gniecenia trwający ponad 15 min.; ból nie ustępuje lub tylko nieznacznie się zmniejsza po nitroglicerynie podanej podjęzykowo; duszności, silne poty, mdłości i wymioty, niepokój. Uwaga! Wystąpienie bólu opisanego powyżej jest bezwzględnym wskazaniem do wezwania pogotowia ratunkowego! Liczy się czas. Około 50 proc. zgonów następuje w pierwszej godzinie zawału! Niektóre osoby dowiadują się o tym, że przeszły zawał, dopiero podczas przypadkowego badania EKG. Tkanka serca została u nich trwale uszkodzona, natomiast objawy były znikome.

Przyczyny zawału: W 90 proc. przypadków przyczyną jest pęknięcie blaszki miażdżycowej (na jej powierzchni tworzy się zakrzep, który zamyka całkowicie naczynie). Inne przyczyny to skurcz naczynia wieńcowego lub groźne zaburzenia rytmu serca.

Ryzyko zachorowania: Na zawał serca bardziej narażeni są mężczyźni, a także osoby, w których rodzinie występowały zawały. Ryzyko wzrasta z wiekiem, wysokim ciśnieniem krwi, poziomem cholesterolu, otyłością, jest większe u palaczy.

Zobacz więcej

Marta Rajska

Zawał serca u kobiet i jego podstępne objawy. Jak go odróżnić od zgagi i nerwobólu?

Zawał serca u kobiet i jego podstępne objawy. Jak go odróżnić od zgagi i nerwobólu?

Zawał serca to stan, w którym dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego. To bezpośrednie zagrożenie życia. Przy zawale serca najważniejszy jest czas - im szybciej pomoc zostanie udzielona, tym większe są szanse na uratowanie chorego. Niestety mało osób zdaje sobie sprawę, że objawy zawału różnią się w zależności od płci. Jak zatem prawidłowo rozpoznać zawał serca u kobiet i w porę pomóc chorej?

Cichy zawał - można przejść zawał serca i nawet o tym nie wiedzieć

Problem w tym, że cichy zawał serca ma na tyle niecharakterystyczne objawy, że jest bagatelizowany albo uznawany za inną i przejściową dolegliwość. Dowiedz się, jakie mogą być symptomy cichego zawału i kto najczęściej pada ofiarą?

Zawał serca - poznaj objawy. Liczy się każda minuta

Zawał serca to jedna z postaci choroby niedokrwiennej serca. Znajduje się wśród najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. W przypadku zawału najistotniejszy dla przeżycia pozostaje czas. Jeśli pomoc lekarska przybędzie w ciągu godziny (tzw. "złota godzina"), może to uratować serce przed większymi uszkodzeniami. Dlatego warto poznać najbardziej charakterystyczne objawy zawału.

zawał serca

Czy ktoś może wie, jakie jest postępowanie w szpitalu po przewiezieniu osoby z zawałem serca? Moja szwagierka (34 l.) zasłabła w autobusie, przedtem ponoć miała pieczenie w klatce piersiowej. Nieprzytomną przewieziono ją do szpitala, wykonano EKG i echo serca i stwierdzono, że miała lekki zawał

Serce. Zawał

Ciekawe jakie to uczucie mieć zawał?? To co napisaliście w artykuje jest straszne!! Oby mnie to nigdy nie doświadczyło, ale chyba doświadczy za jakieś 40 lat. Dobrze wiedzieć o objawach. Dzięki coooool strona!!!!!!!!!

ZAWAŁ SERCA

Biorę udział w forum dyskusyjnym. Dyskusja znaczy wymiana poglądów. Wojna na włosku,znajomi ze Stanów, Australi, Europy rzucają informacje co się dzieje,a ja klnąc głucho siedzę przy tej cholernej korbce GW i na otwarcie jednego postu czekam ponad minutę. Dzęki GW! -- Nie ma takiego wielkiego czy

Zawał serca

ciekawy artykulik przeczytalem: www.fds.px.pl/pub.php?detail=1080482139.pub pozdrawiam balckexit -- www.referendum.org.pl/ California über alles

Kłucie w sercu - zawał serca?

Kochani, czasami kłucie w sercu (a raczej w klatce piersiowej) moze oznaczać zawał - czy jeśli zrobię EKG to będzie wiadomo czy to zawał czy coś innego?

Zawał serca

darba76 napisał: > Według medycyny 80% zawałów spowodowanych jest przez stres. To nie medycyna, tylko jest to jeden z mitów. Medycyna mówi, że zawał serca jest powodowany przez niedrożność naczynia krwionośnego w sercu. Jest pewna korelacja między agresywnym charakterem człowieka, który

Zawał serca

Pamiętam jak ten sędzia dostał kiedyś zawału serca na meczu I ligi. Było to bodajże w meczu Gornik - Legia z 96 roku.

Zapalny zawał serca

Malgorzata Zaloga napisala bardzo prymitywny (w sensie naukowym) artykul. Wie, ze gdzies dzwonia, ale nie wie w ktorym kosciele! Sparawa jest prosta. Zapalenie jest glowna przyczyna zawalow serca. Co wiecej lepiej badac poziom C-Reactive Protein niz low density lipoproteins, by okreslic