Wszystko o:

alergia i koty

alergia

Alergia

Czym jest alergia? Zespół reakcji i objawów organicznych, wykazujący nieprawidłową reaktywność wobec jednej lub kilku substancji obcych dla organizmu, nazywanych alergenami. U osób predysponowanych kontakt z alergenami stymuluje system odpornościowy do produkcji przeciwciał, łączących się z poszczególnymi komórkami tkanki łącznej, której cechą jest wysoka zawartość substancji aktywnych (histaminy itd.)

Co dzieje się pod wpływem alergenów? Alergeny mogą wywołać m.in.: rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepuszczalności ich ścian (zjawisko to powoduje przejście płynów z naczyń na zewnątrz, w wyniku czego pojawia się opuchlizna); skurcze mięśni oskrzelowych i zwiększenie wytwarzania śluzu, wywołujące utrudnienia w oddychaniu; skurcze mięśni jelitowych z konsekwencjami, np. biegunką, reakcje typu zapalnego powodują wystąpienie powszechnie obserwowanych oznak: pokrzywki, gorączki siennej itp. Organizm uczulony podczas kolejnego kontaktu z tym samym alergenem produkuje mastocyty, które specyficznie uwalniają substancje aktywne. Efekty mogą być miejscowe (pojawienie się zaczerwienienia na skórze, zwiększenie wydzielania oskrzelowego, zmniejszenie średnicy oskrzelików itd.), ogólne (obniżenie ciśnienia krwi, trudności w oddychaniu itd.) oraz uogólnione (wstrząs anafilaktyczny).

Diagnoza: W większości przypadków diagnoza choroby alergicznej powinna być sformułowana po dokładnym przeanalizowaniu zwyczajów życiowych pacjenta: czasu i miejsca wystąpienia objawów, środowiska, w jakim żyje (skład materiałowy materaca, wyposażenie sypialni itp.), zmian w symptomatologii w ciągu dnia. Z tej analizy wyciągnąć można wnioski pozwalające wyodrębnić alergen odpowiedzialny za objawy alergiczne. Często pacjenci cierpią na formy mieszane, np. trwały katar alergiczny wywołany roztoczami współwystępujący z formą alergii sezonowej na pyłki. Należy zwracać szczególną uwagę przy rozróżnianiu objawów, aby uniknąć przeoczenia jednego z alergenów, czego konsekwencją mogą być zalecenia niekompletne lub tylko częściowo skuteczne. Rzadko spotyka się formy mieszane spowodowane więcej niż dwoma lub trzema alergenami równocześnie. Aby ustalić, które alergeny są swoiście odpowiedzialne za chorobę, wykorzystuje się testy skórne i testy radioimmunologiczne, bardziej złożone i kosztowniejsze. W przypadku objawów sezonowych alergii na pyłki wystarczy wykonać próby odczynu skórnego. Przy stałych objawach alergii na roztocza kurzu w domu i pochodne zwierzęce lepiej skorzystać z reakcji śródskórnej, w której substancja zostaje wstrzyknięta podskórnie odpowiednią strzykawką.

Leczenie: Wyróżnia się trzy sposoby leczenia chorób alergicznych: 1) unikanie ekspozycji na alergen (często dość trudne); 2) przyjmowanie leków ograniczających najpoważniejsze i najbardziej upośledzające objawy; 3) korzystanie ze swoistej immunoterapii, leczenia skierowanego na zmniejszenie wrażliwości za pomocą wstrzyknięć podskórnych, w dawkach stopniowo wzrastających, alergenu powodującego alergię. Szczepionki odczulające są wskazane i skuteczne w wielu formach alergii spowodowanych alergenami wdychanymi (pyłki, zarodniki, roztocza, złuszczony naskórek) lub wstrzykiwanymi (jad owadów). Obok tradycyjnych szczepionek podskórnych obecnie dostępne są wyciągi przyjmowane doustnie. Podanie alergenów w ilościach stopniowo rosnących stymuluje wytwarzanie przeciwciał. Blokują one lub zmniejszają uwalnianie histaminy i innych substancji znajdujących się w mastocytach. Nie eliminuje to alergii, zmniejsza jednak wrażliwość organizmu i z czasem umożliwia kontrolę objawów aż do punktu równoznacznego z całkowitym wyleczeniem. Leczenie to jest raczej długie i zmienia się w zależności od alergenu: od kilkunastu tygodni (podawanie leku co tydzień) do 2-3 lat. Po zakończeniu terapii konieczne jest podawanie podtrzymujące w odstępach 2-6 tygodni, przez okres nawet wielu lat. W wielu przypadkach nieunikniona jest interwencja farmakologiczna kontrolująca objawy alergiczne, które czasami mogą być bardzo poważne lub wręcz śmiertelne. Korzysta się także z leków przeznaczonych do leczenia zaburzeń powodowanych alergią lub zapobiegania im, takich jak leki o działaniu rozszerzającym oskrzela w astmie, leki obkurczające śluzówkę nosa w nieżycie nosa, leki spazmolityczne w kolkach jelitowych, przeciwbiegunkowe, przeciwmigrenowe itp. Wiele leków można nabyć bez recepty, jednak w przypadku reakcji alergicznej zaleca się zasięgnięcie porady lekarza (z wyjątkiem nawrotów corocznych lub sezonowych, kiedy alergia jest już dobrze znana i zidentyfikowana).

alergia

Wielka Encyklopedia medyczna Definicja pochodzi z Wielkiej Encyklopedii Medycznej. Jedyna na rynku tak aktualna, bogato ilustrowana, opracowywana pod nadzorem naukowym seria wydawnicza. W 23 tomach, w prawie 10 000 haseł, a także w monografiach, tabelach i zestawieniach przedstawia w przystępnej formie aktualny stan wiedzy medycznej. Jest kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu i lekach oraz zdrowiu i profilaktyce. Pierwszy tom w sprzedaży od 19 stycznia, następne - w każdą środę. Zobacz więcej!

Magdalena Rudnik

Białe "koty" z topoli atakują. "To przez nie kaszlę i kicham" - mówią alergicy. Czy puch faktycznie uczula?

Białe "koty" z topoli atakują. "To przez nie kaszlę i kicham" - mówią alergicy. Czy puch faktycznie uczula?

Inwazja białych "kotów" topoli w pełni - wszędobylski puszek opanował ulice i wdziera się do mieszkań. Pojawił się nagle i, rzekomo, od razu dopadł też alergików. Czy aby na pewno to on jest winny alergii?

Alergia to choroba na całe życie. Obalamy ten mit oraz kilka innych

Alergia to nadmierna reakcja układu immunologicznego na pewne substancje. Typowe objawy alergii to: swędzenie i łzawienie oczu, wysypki, świszczący oddech, kichanie, nudności, ból brzucha. Dla większości ludzi reakcje alergiczne są niewygodne i nieprzyjemne, ale są również przypadki alergii, które zagrażają życiu.

Alergia wziewna - problem, który może się pojawić niemal w każdym wieku. Jak z nią walczyć, by nie utrudniała codziennego funkcjonowania?

Alergia wziewna bywa mylona z przeziębieniem. Wymaga starannego diagnozowania i leczenia, bo grozi powikłaniami, w tym astmą oskrzelową, nawrotowymi zapaleniami zatok i ucha środkowego, a nawet głuchotą.

alergia i kot!??

), no i jeszcze przewinął się w tym czasie królik, którego szybciutko się pozbyliśmy z wiadomych powodów. Otóż chodzi mi o to, że moja teściowa zafundowała sobie kilka miesięcy temu kota (jakiegoś persa kalifornijskiego) i zaczął się problem, jakiś miesiąc temu syn spał u niej całą noc, po czym

Alergia i kot

Witajcie! Wiem, że w tym miejscu spotkać można wielu miłośników kotków, pełnych wiedzy na ich temet. Dlatego tu umieszczam moje pytanie: Czy alergia na kota może pokazać się dopiero po dwóch latach posiadania zwierzątka? W jaki sposób można sprawdzić czy objawy, które posiadam są

Kot i alergia

Od 2 tygodni mamy kota i okazuje się że mąż jest uczulony (katar, suchy kaszel, alergii kontaktowej nie ma). Suchy duszący kaszel pojawił się po kilku dniach, później był spokój, od soboty kaszel wrócił. Oddanie kota to rozwiązanie którego nie chcemy brać pod uwagę. Od czego zacząć walkę z

Adopcja kota i...alergia?

Jestem zrozpaczona, załamana...!! Po 30 latach dojrzałam do posiadania własnego zwierzaka. I w końcu adoptowaliśmy. Jest z nami od 3 dni, a ja prycham, kicham, a dzisiaj to mi uszy pozatykało. Strasznie się boję, że to reakcja alergiczna - aczkolwiek w domu rodzinnym mieliśmy koty, bywam u

Alergia na koty

alergiami na kota, a mimo to futrzaki w rezydencji? Także jak adoptować - czy brałyście kota 'na wypróbowanie'? Przyznam, ze trudno by mi było adoptować a potem oddawać... :( Ale tez w tym covidowym okresie zasmarkana i z nadwyrężonym systemem oddechowym tez nie chce chodzić... Pomocy! :)

alergia na kota?

Witam. Moje pytanie dotyczy alergii na kota. Syn jest alergikiem wziewnym. Zrobilam mu test na naskórek i łupiez kota - wynik 18,5 kU/L . Przy czyn syn nie ma żadnych objawów po kilkugodzinnym przebywaniu w mieszkaniu z kotami. Chcemy adoptować kota i szukam odpowiedzi czy to rozsądne

alergia na kota

Dzień Dobry. Moje pytanie dotyczy alergii. Moje dzieci strasznie chcą mieć kota :) syn jest alergikiem, ma uczulenie na drzewa i trawy (jesteśmy w trakcie odczulania) Zrobiłam mu test z krwi E1na naskórek i łupież kota. Wynik wyszedł 18,5 kU/L - dość wysoki. Przy czym syn nie ma żadnych objawów

ALERGIA NA KOTA

Mam alergię na ślinę kota i reaguję kaszlem. Czy pozbycie się kota jest konieczne? Czy jest szansa na wyleczenie się z tej alergii? Jakie środki warto przyjmować? Pozdrawiam!

alergia na kota

Witam, chciałam zapytać jakie objawy daje alergia na kota i czy wiąże się ona często z alergią na inne zwierzęta. Pozdrawiam.

ALERGIA NA KOTA

Dziewczyny, czy dzieciaczek którejś z Was ma alergię na kota???? Boję się że mój dwumiesięczny synek będzie miał. Narazie ma krostki na buzi ( w pierwszej wersji miał to być trądzik niemowlęcy), dziwnie suchą i szorstką skórkę na brzuszku i plecykach oraz powiększone węzły chłonne na szyjce