Wszystko o:

glejak w

glejak

Glejak

Definicja: Termin określający nowotwory rozwijające się w komórkach tkanki nerwowej i neurogleju. Do tej grupy należą m.in. gwiaździak, glejak, nabłoniak rdzeniowy, glejak nabłonkowy, gruczolak szyszynki itp.

Glejak wielopostaciowy: Najczęstszy nowotwór złośliwy mózgu, stanowiący ok. 30% wszystkich glejaków, występujący w półkulach mózgowych. Charakteryzuje się szybkim wzrostem i zazwyczaj osiąga rozmiary powyżej 5 cm.

Budowa: Z punktu widzenia histologicznego jest zbudowany ze spongioblastów, komórek glejowych gwiaździstych i komórek niedojrzałych (komórek olbrzymich, wielojądrowych, granulocytów eozynochłonnych).

Występowanie: Jest najczęściej występującym nowotworem wewnątrzczaszkowym dotykającym głównie mężczyzn ok. 50. roku życia.

Przerzuty: Może dawać przerzuty drogą płynu mózgowo-rdzeniowego i powodować nawroty choroby.

Umiejscowienie i objawy: Jest często umiejscowiony w płatach czołowych, skroniowych i ciemieniowych, a jego objawami są nadciśnienie wewnątrzczaszkowe (bóle głowy, wymioty, obrzęk tarczy nerwu wzrokowego), zaburzenia psychiczne i napady padaczkowe.

Leczenie: Ze względu na odrastanie glejaków, często ogranicza się do stosowania metod obniżających nadciśnienie wewnątrzczaszkowe i radioterapii. Wczesne wykrycie glejaka, na podstawie badań klinicznych, tomografii komputerowej i RMN, nie ma większego znaczenia, ponieważ śmiertelność w jego przypadku jest bardzo wysoka.

alergen

Wielka Encyklopedia Medyczna Definicja pochodzi z Wielkiej Encyklopedii Medycznej. Jedyna na rynku tak aktualna, bogato ilustrowana, opracowywana pod nadzorem naukowym seria wydawnicza. W 23 tomach, w prawie 10 000 haseł, a także w monografiach, tabelach i zestawieniach przedstawia w przystępnej formie aktualny stan wiedzy medycznej. Jest kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu i lekach oraz zdrowiu i profilaktyce. Pierwszy tom w sprzedaży od 19 stycznia, następne - w każdą środę. Zobacz więcej!

Anna Kurek

Glejaki często atakują podstępem. Nowa metoda wykrywa je błyskawicznie

Glejaki często atakują podstępem. Nowa metoda wykrywa je błyskawicznie

Szybkie wykrycie raka mózgu i wykonanie zabiegu chirurgicznego zwiększa szanse chorego na przedłużenie życia i poprawia jego jakość. Jednak stwierdzenie raka mózgu jest trudne. Naukowcy z Glasgow donoszą o metodzie diagnostycznej, dzięki której możliwe jest wykrycie glejaka nawet niewielkich rozmiarów.

Glejaka można będzie wykryć przy pomocy testu moczu lub osocza krwi

Naukowcy opracowali testy wykrywające glejaka. Glejak to jeden z najczęstszych typów nowotworu wewnątrzczaszkowego. W połączeniu ze skanami mózgu testy pozwolą na szybkie wykrycie zmian i kontrolowanie choroby.

Glejak - groźny nowotwór mózgu: objawy i leczenie

Glejak to najczęstszy typ nowotworu wewnątrzczaszkowego. Jak wskazuje nazwa, guz tworzy się z komórek glejowych, które są jednym z podstawowych elementów tkanki nerwowej. Jego lokalizacja prowadzi do licznych zaburzeń czynności mózgu, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Do najbardziej uciążliwych objawów glejaka zalicza się m.in. zaniki pamięci, kłopoty z koncentracją oraz napady padaczkowe.

glejak

potrzebuję wiadomości na temat ośrodków leczących glejaka(skutecznie).Coś słyszałem o szczepionkach na glejaka,przygotowywanych w Bydgoszczy.Czy ktoś coś wie na ten temat?

Glejak

Glejak- guz mózgu, co to jest i czy jest jakas szansa? Wiem ze sa to bardzo zlosliwe guzy i nie sa czule na radioterapie, to co zostaje w takim wypadku. Barbara

glejak

Potrzebuje jak najwięcej informacji na temat leczenie tego nowotworu,gdzie we Wrocławiu mogę znaleźć lekarzy.Mój brat leży w szpitalu miał kiedyś czerniaka na oku teraz są przerzuty do mózgu stracił mowę,nie potrafi jeść ma niedowład ręki.Potrzebuje pilnie informacji czy jest możliwa operacja i

glejak gwieździsty

przypadki gdzie wygrano z rakiem w zaawansowanym stadium w inny sposób niż operacja. Mój mail : nwandzia@wp.pl

glejak gwiezdzisty

witam serdecznie ! poszukuje informacji o glejaku gwiezdzistym w oczodole . A moze juz ktos przez to przeszedl i moze cos doradzic . Czekam na kontakt pozdrawiam monika GG 2831448

glejak gwiezdzisty

Witam !! Drogie Mamy ! Potrzebuje kotaktu z mamami które sa w trakcie lub po zakonczonym leczeniu dziecka z tego typem nowotworu. Bedę wdzieczna za kazdy kontaktlub podpowiedz gdzie moge cos o glejaku gwizdzistym poczytac. pozdrawiam monika nr GG 2831448

glejak gwiezdzisty

Drogi mamy ! Mojej znajomej córka ma wykrytego glejaka w oczodole. Powoduje to wytrzeszcz oka i widzenie okolo 40% tym okiem , Szukam kontaktu z mamami ktore moze juz przez to przeszly,lub sa w trakcie leczenia.Bede tez wdzieczna za info gdzie moge o tym poczytac. pozdrawiam monika

Glejaki

prosze o pomoc - szukam lekarza, który specjalizuje sie w leczeniu glejaków. Z góry dziekuję

glejak mózgu

chory. .Boję się ,że wyrok już zapadł tylko nie ma decyzji o terminie jego wykonania.Dodam jeszcze że jedynym badaniem które wykonano w celu diagnozy była tomografia z kontrastem- czy na jej podstawie tak w 100% można stwierdzić ze to złośliwy glejak?Nie do końca ufam lekarzom, gdyż wiem, że moja

glejak wielopostaciowy

Bardzo prosze o przetłumaczenie wynikow i pomoc w znalezieniu dobrego lekarza, oto wyniki meningioma wynik badania mikroskopowego glioblastoma, who grade IV pacjent jest juz po operacji i usunieciu guza stracil wzrok lekarze nie daja nadzieii, prosze was o pomoc rade cokolwiek